Contract price for LP - $1.49 per gallon - Is this a good price?

Post in 'It's a Gas!' started by thz123, Aug 12, 2010.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. thz123

    thz123
    Expand Collapse
    Member

    Joined:
    Jan 8, 2009
    Messages:
    84
    Likes Received:
    0
    Loc:
    IOWA
    I live in Iowa, and just received my LP contract. The price per gallon is $1.49. What are you seeing for a contract price? Is this a good price for 2010-2011 season?
     
    Collapse Signature Expand Signature

    Helpful Sponsor Ads!





  2. Fsappo

    Fsappo
    Expand Collapse
    Minister of Fire

    Joined:
    Apr 9, 2008
    Messages:
    4,331
    Likes Received:
    180
    Loc:
    Central NY
    In NY, that would be a great price
     
  3. oldspark

    oldspark
    Expand Collapse
    Guest

    I live in IA and just guessing but I dont think it will get much cheaper than that.
     
  4. Shipper50

    Shipper50
    Expand Collapse
    Minister of Fire

    Joined:
    Nov 10, 2007
    Messages:
    604
    Likes Received:
    0
    Loc:
    Indiana
    My girlfriend filled her tank up with a special price of $1.79 from the company she uses. That price was only good till the end of July. Now its $2.01 and she paid as high as $2.60 last winter. I would jump on $1.49 and get all I could if I didn't burn wood and used LP.

    Shipper
     
    Collapse Signature Expand Signature
  5. rdust

    rdust
    Expand Collapse
    Minister of Fire

    Joined:
    Feb 9, 2009
    Messages:
    4,222
    Likes Received:
    898
    Loc:
    Michigan
    1.49 sounds pretty darn good! We got our pre-buy notice in the mail this week and this years price is 1.76.
     
    Collapse Signature Expand Signature
  6. woodsman23

    woodsman23
    Expand Collapse
    Minister of Fire

    Joined:
    Aug 26, 2008
    Messages:
    1,352
    Likes Received:
    45
    Loc:
    western southern tier of NYS
    I just paid 2.39 a gallon but we only use 45 gallons every4-5 months....
     
    Collapse Signature Expand Signature
  7. Uper

    Uper
    Expand Collapse
    Member

    Joined:
    Feb 5, 2010
    Messages:
    239
    Likes Received:
    0
    Loc:
    Eastern UP, MI
    Up here we were offered $1.99/gal as a prebuy price. That price is good thru June 2011, but we would have to put the money into their account now. If the market price falls below that, they give us the lower price until the price rises or our account runs out. I would jump on $1.49/ gallon if I needed propane right now.
     
    Collapse Signature Expand Signature
  8. begreen

    begreen
    Expand Collapse
    Mooderator
    Staff Member

    Joined:
    Nov 18, 2005
    Messages:
    60,480
    Likes Received:
    7,633
    Loc:
    South Puget Sound, WA
    I think you have to compare to local pricing. Regional propane prices vary pretty dramatically. In our area, propane is much higher.
     
    Collapse Signature Expand Signature
  9. Fsappo

    Fsappo
    Expand Collapse
    Minister of Fire

    Joined:
    Apr 9, 2008
    Messages:
    4,331
    Likes Received:
    180
    Loc:
    Central NY
    We are offering $1.89 per gallon to our propane heating customers here in CNY.
     
  10. polaris

    polaris
    Expand Collapse
    Feeling the Heat

    Joined:
    Jan 31, 2008
    Messages:
    419
    Likes Received:
    4
    Loc:
    KY.
    I locked in for $1.39 but they charged me $40.00 for the privilege of doing so.
    Joe
     
    Collapse Signature Expand Signature
  11. summit

    summit
    Expand Collapse
    Minister of Fire

    Joined:
    Aug 22, 2008
    Messages:
    1,903
    Likes Received:
    6
    Loc:
    central maine
    Hell yes!
     
    Collapse Signature Expand Signature
  12. thz123

    thz123
    Expand Collapse
    Member

    Joined:
    Jan 8, 2009
    Messages:
    84
    Likes Received:
    0
    Loc:
    IOWA
    Thanks for all the input! I contracted 700 gallons at the $1.49 price. 700 gallons is what I use for an entire year, since i also burn pellets in my basement. I will use a ton and a half of pellets. I bought the pellets at $4.00 a bag, waiting for them to arrive yet. A friend who lives 20 minutes away from me in Wisconsin was quoted a price of greater than $2.00 a gallon, he didn't remember the exact amount.
     
    Collapse Signature Expand Signature
  13. lukem

    lukem
    Expand Collapse
    Minister of Fire

    Joined:
    Jan 12, 2010
    Messages:
    3,687
    Likes Received:
    1,518
    Loc:
    Indiana
    Propane delivered to my house this morning in Central IN for 1.89/gallon.
     
    Collapse Signature Expand Signature
  14. madison

    madison
    Expand Collapse
    Minister of Fire

    Joined:
    Sep 12, 2008
    Messages:
    1,492
    Likes Received:
    95
    Loc:
    41.33°N 74.18°W and 44.67°N 111.0°W
    3 - 4 TIMES that much in our area, for a couple hundred pounds/yr. Lock in the price, as it may be a teaser price.
     
    Collapse Signature Expand Signature
  15. PastTense

    PastTense
    Expand Collapse
    Member

    Joined:
    Sep 18, 2010
    Messages:
    44
    Likes Received:
    0
    Loc:
    Iowa
    I am in Iowa and I contracted for $1.60.
     
Thread Status:
Not open for further replies.

Share This Page