Cost of Picking up Your Own Pellets

Post in 'The Pellet Mill - Pellet and Multifuel Stoves' started by UpStateNY, Aug 20, 2014.

  1. UpStateNY

    UpStateNY
    Expand Collapse
    Feeling the Heat

    Joined:
    May 4, 2008
    Messages:
    264
    Likes Received:
    48
    Loc:
    Catskill Mountains
    Collapse Signature Expand Signature

    Helpful Sponsor Ads!





  2. TimfromMA

    TimfromMA
    Expand Collapse
    Minister of Fire

    Joined:
    Mar 6, 2014
    Messages:
    2,273
    Likes Received:
    814
    Loc:
    Central MA
    Here is how I'd do my math::

    10 miles round trip @ $0.15 per mile for a total of$1.50
    30 minutes spent
    cost per hour $10 @ 0.5 hour = $5
    tons per trip = 1
    tons used annually = 4
    total = $26 (1/2 of what my pellet dealer charges for 1 skid)
     
    Collapse Signature Expand Signature
    Danny9909 likes this.
  3. dlehneman

    dlehneman
    Expand Collapse
    Member

    Joined:
    Sep 12, 2013
    Messages:
    239
    Likes Received:
    72
    Loc:
    Lakes Region, NH
    There are several problems with their formula that I can see:
    -Mileage is charged at $0.56/ mile which is WAY more then actual cost. That figure is just what businesses reimburse for mileage. If you combine a pellet pickup with a trip you had to make any way, you've eliminated it altogether in my mind!
    -Why do I need to charge myself $10 an hour? Not a very big wage, but I don't charge myself for mowing the lawn or taking out the trash...how are pellets different?

    I see their point, but clearly as a business that specializes in pellet delivery, they have a reason to make it look like delivery is actually cheaper, when it's not going to be for most people. I'll keep being a cheap b@stard who prefers to do a little work and save some money :)
     
    Collapse Signature Expand Signature
    Xena, ttdberg and pete7713 like this.
  4. mr47930

    mr47930
    Expand Collapse
    Member

    Joined:
    Aug 11, 2014
    Messages:
    199
    Likes Received:
    38
    Loc:
    Southern MD
    I hope the same guy that came up with this math isnt in charge of their end of year accounting...
     
    Collapse Signature Expand Signature
  5. nayslayer

    nayslayer
    Expand Collapse
    Member

    Joined:
    Jul 23, 2011
    Messages:
    129
    Likes Received:
    9
    Loc:
    wallkill,ny
    Their costs seem about right imo
     
    Collapse Signature Expand Signature
  6. mr47930

    mr47930
    Expand Collapse
    Member

    Joined:
    Aug 11, 2014
    Messages:
    199
    Likes Received:
    38
    Loc:
    Southern MD
    The 10 Mile RT problem should be..

    3 ton total/.75 ton per trip= 4 trips total
    10 miles round trip x 4 trips= 40 total miles
    1.5 hours per trip x 4 trips= 6 total hours
    $10 per hour x 6 total hours= $60 total labor
    40 total miles x .56 per mile= $22.40 mileage

    Grand total of $82.40 vs the $104.80 that they are showing. The difference is $22.40 so their mistake is the word "Round Trip" they are charging the mileage twice.
     
    Collapse Signature Expand Signature
    Highbeam likes this.
  7. Tonyray

    Tonyray
    Expand Collapse
    Minister of Fire

    Joined:
    Dec 11, 2013
    Messages:
    2,011
    Likes Received:
    521
    Loc:
    Bucks County,Pa /North of Phila Eagles
    My Energex Pellet dealer has his wharehouse less than 1/2 mile from my house.
    he would deliver 2 tons for $70.00.
    .[ same as Home depot charges which is 1/4 mile in opposite direction.]
    Either way, Much cheaper to pick up myself.
    Hell, I would push them in a Shopping cart to my house before I would pay someone $70.00 for a 1/2 mile trip.
     
    Collapse Signature Expand Signature
    ttdberg and dlehneman like this.
  8. alternativeheat

    alternativeheat
    Expand Collapse
    Minister of Fire

    Joined:
    Dec 19, 2013
    Messages:
    2,751
    Likes Received:
    722
    Loc:
    Cape Cod, Ma.
    One thing I like about the dealer stored pellets is we can pick them up several bags at a time. Since my wife is out traveling around wasting gas anyway, she might as well drop in and pick up the pellets each week. Cost nothing, she goes that way several times a week. Dealer cost ? He gets $75 for the first ton and $25 for additional tons per load. So one ton would be $75 and two would be $100 if he delivers them.

    Now if I specifically go to get a ton at a time, I hook my trailer up , lose about 2 MPG for having that tag along and go out of my way to get them. That's going to cost me money I would not have spent if not getting pellets.
     
    Collapse Signature Expand Signature
  9. Mpodesta

    Mpodesta
    Expand Collapse
    Member

    Joined:
    Mar 15, 2013
    Messages:
    154
    Likes Received:
    20
    Loc:
    Attleboro,Ma
    hell, I can haul 9tons in a single trip.....way cheaper for me to pick up my own
     
    Collapse Signature Expand Signature
  10. NHcpa

    NHcpa
    Expand Collapse
    Minister of Fire

    Joined:
    Feb 16, 2014
    Messages:
    557
    Likes Received:
    128
    Loc:
    Honyock NH
    Actually, it's a very well thought out analysis. The only thing missing perhaps is a mortality risk assessment (ie risk of personal injury loading and loading, motor vehicle accident, etc...). Worse for me, I would "impulse buy" and walk out the facility with purchasing other non necessary items for addl $. Anyway, I have them delivered!
     
    Collapse Signature Expand Signature
    nayslayer likes this.
  11. UpStateNY

    UpStateNY
    Expand Collapse
    Feeling the Heat

    Joined:
    May 4, 2008
    Messages:
    264
    Likes Received:
    48
    Loc:
    Catskill Mountains
    Awesome mr 47930 gets the star. Yes the first row is NOT miles round tip. Its miles one way. Perfect. That all adds up now. ;lol Thank you.

    Personally I think their delivery cost numbers are on the extreme high side.
     
    Collapse Signature Expand Signature
  12. john193

    john193
    Expand Collapse
    Minister of Fire

    Joined:
    Jan 11, 2010
    Messages:
    1,053
    Likes Received:
    184
    Loc:
    Southeast PA
    I used to pickup my own but I can get 4 tons delivered for $40. At that price it's a no brainer.
     
    Collapse Signature Expand Signature
  13. ttdberg

    ttdberg
    Expand Collapse
    Feeling the Heat

    Joined:
    Jul 12, 2008
    Messages:
    256
    Likes Received:
    51
    Loc:
    Northeast CT
    No kidding, that's a great deal!

    The woodpellets.com formula is pretty funny, I think they target folks who look at the final number and won't give it a second thought. Here we like to analyze everything, though. This year I got 4 tons from a store 24 miles from my house. It would have taken me 6 round trips to pick them all up in my truck, at a total fuel cost of ~$66. I don't bill myself for my own time, so the fuel cost would have been my total spend. Anyway, my friend and I who live about a mile apart I both got our pellets from the same store. In all, we had 7 tons delivered and they let us split the $60 delivery cost, so we each paid $30. Definitely a no brainer.
     
    Collapse Signature Expand Signature
  14. TimfromMA

    TimfromMA
    Expand Collapse
    Minister of Fire

    Joined:
    Mar 6, 2014
    Messages:
    2,273
    Likes Received:
    814
    Loc:
    Central MA
    In order for me to move my pellets to storage, I have to unwrap the pallet and move the pellet bags 5 at a time into my basement using a dolly.Having all those pellets just sitting in my driveway until I can put them away would be an inconvenience to say the least. Picking them up one at time allows me to keep the driveway clear.
     
    Collapse Signature Expand Signature
  15. mralias

    mralias
    Expand Collapse
    Minister of Fire

    Joined:
    Apr 29, 2008
    Messages:
    959
    Likes Received:
    201
    Loc:
    MA
    I use my company vehicle, on company time and company gas. Which means no out of pocket costs on the vehicle side and the company is paying me while I pick them up. So I make money while picking them up. Oh, don't tell my company. Thanks.::P
     
    Collapse Signature Expand Signature
  16. #16 Tonyray, Aug 21, 2014
    Last edited: Aug 21, 2014
    Tonyray

    Tonyray
    Expand Collapse
    Minister of Fire

    Joined:
    Dec 11, 2013
    Messages:
    2,011
    Likes Received:
    521
    Loc:
    Bucks County,Pa /North of Phila Eagles
    Interesting caculations.....
    the only thing I don't understand is the cost of Personal Man hours in the equations.
    To me It's all part of the sweat equity of owning a home . People who spend countless hours searching for, choping,spliting,stacking wood for heat come to mind.. Jesus H. is there anything harder and tedious than doing all that for heat even though it's concidered Free Heat..Many many man hours there if u include carrying logs/kindling into the house day after day.
    I mean mowing your grass, doing yard work or fixing something broken, Painting etc is all part of having a house..
    All or any work should be a givin.unless it's cheaper to pay someone... right? wrong? silly?
    Example: Is Paying a service to cut your grass cheaper than doing it yourself [since u don't have to drive somewhere [Cost of driven gas] to get a gas can filled [cost of gas for mower] or is that just for the convenience of not having to do it yourself ? maybe I'm comparing Apples/Oranges here..:oops:
     
    Collapse Signature Expand Signature
    dlehneman likes this.
  17. dlehneman

    dlehneman
    Expand Collapse
    Member

    Joined:
    Sep 12, 2013
    Messages:
    239
    Likes Received:
    72
    Loc:
    Lakes Region, NH
    I'm with you
     
    Collapse Signature Expand Signature
  18. ttdberg

    ttdberg
    Expand Collapse
    Feeling the Heat

    Joined:
    Jul 12, 2008
    Messages:
    256
    Likes Received:
    51
    Loc:
    Northeast CT
    This was the first year I had my pellets delivered. After the 4 tons were left in the driveway, I unwrapped them, and put them in the truck 25 bags at a time, then backed the truck up to the walk out basement door and moved them on a cart, re-stacking them in their final location. May sound like a lot of work, but it's actually real easy and goes very quickly. The whole operation took about 2 hours.
     
    Collapse Signature Expand Signature
  19. jlupi

    jlupi
    Expand Collapse
    Member

    Joined:
    Aug 11, 2011
    Messages:
    197
    Likes Received:
    24
    Loc:
    hudson valley, ny
    Well I used to rent the truck at lowes for $20. Now that lowes switched to hertz then dropped them and currently has no rentals. I emailed a complaint and got Free shipping. cant beat that.
     
  20. UpStateNY

    UpStateNY
    Expand Collapse
    Feeling the Heat

    Joined:
    May 4, 2008
    Messages:
    264
    Likes Received:
    48
    Loc:
    Catskill Mountains
    Awesome and you did not need to buy a $40,000 diesel pickup truck just so you can save money burning pellets.

    Note that buying any vehicle to haul pellets can make it almost impossible to justify any savings from burning pellets.
     
    Collapse Signature Expand Signature
  21. Tonyray

    Tonyray
    Expand Collapse
    Minister of Fire

    Joined:
    Dec 11, 2013
    Messages:
    2,011
    Likes Received:
    521
    Loc:
    Bucks County,Pa /North of Phila Eagles
    YEP...Gotta agree with that...
    between buying a New Harman P61A last year and including Exhaust & Installation, we're in for $5,000.00.
    heating oil used to cost us over $2,000 yr. Now $1,000 yr heats our house so 1st yr started to re-coup our Investment.
    No need to buy a [Pellet] vehicle and go into the hole even more...
     
    Collapse Signature Expand Signature
  22. Pete Zahria

    Pete Zahria
    Expand Collapse
    Minister of Fire

    Joined:
    Jan 6, 2014
    Messages:
    802
    Likes Received:
    388
    Loc:
    New Hampster
    This is something you see all the time, is it worth it or not...
    We see people drive over to the yard, put 25 bags into a car, go home
    unload, come back, repeat..

    People will give a $10 tip at a restaurant, to a girl that brings two plates
    of chicken parm and two drinks from the kitchen.
    But it's not worth 10 bucks to bring 25 40#bags to your house, and put
    them into your garage?? Really?

    To each his own.. ;)

    Dan

    (I know, that is not the rate everywhere... but the deal here was, early buy,
    2T, $40 delivery 15 miles.)
     
    Collapse Signature Expand Signature
    SwineFlue and Justin M like this.
  23. TimfromMA

    TimfromMA
    Expand Collapse
    Minister of Fire

    Joined:
    Mar 6, 2014
    Messages:
    2,273
    Likes Received:
    814
    Loc:
    Central MA
    A halfway decent trailer can easily carry a ton of pellets.
     
    Collapse Signature Expand Signature
  24. Justin M

    Justin M
    Expand Collapse
    Feeling the Heat

    Joined:
    Dec 22, 2008
    Messages:
    281
    Likes Received:
    86
    Loc:
    Southbury, CT
    The main reason that delivery is worth it to me is that they put the skids in my garage with a pallet jack. I don't have to touch a bag until it's time to put it in the stove.
     
    Collapse Signature Expand Signature
    Boomer Sailor, NHcpa and Pete Zahria like this.
  25. Boomer Sailor

    Boomer Sailor
    Expand Collapse
    Member

    Joined:
    Aug 20, 2014
    Messages:
    241
    Likes Received:
    52
    Loc:
    Litchfield County, CT
    Hummm let me see.... I have a VW Passat... I can get 15 bags stuffed into my car... that's 13.3 trips (say 14 trips)... but I have a diesel and get 50 mpg..... Lord I'm tired already!

    On the other hand... THEY deliver - THEY place 4 tons in the garage where I point (pointing is free) and I get to keep drinking my Crown Royal and ginger... PRICELESS!!
     
    Collapse Signature Expand Signature
    hearthnleisure, chazcarr and Justin M like this.

Share This Page

Entire Site copyright © 1995-2016 - email to webinfo@hearth.com
Hearth.com and HearthNet are property and trademarks of Hearth.com LLC Advertising Information