Pellet supply and demand...........

Post in 'The Pellet Mill - Pellet and Multifuel Stoves' started by steam man, Sep 25, 2008.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. steam man

    steam man
    Expand Collapse
    Minister of Fire

    Joined:
    Jan 19, 2008
    Messages:
    652
    Likes Received:
    5
    Loc:
    Northern Maine
    Check this article out-http://www.bangornews.com/detail/51497.html

    Mike
     

    Helpful Sponsor Ads!





  2. Shortstuff

    Shortstuff
    Expand Collapse
    Feeling the Heat

    Joined:
    Jun 5, 2008
    Messages:
    461
    Likes Received:
    3
    Loc:
    Southeastern MA
    It seems the further away from the pellet mills the less supply there is and the prices are going even higher. However, I'm not sure I agree with this statement:

    "Even if the price of pellets doubles, energy experts say, it’s still more cost-effective than oil..."

    Steve
     
    Collapse Signature Expand Signature
  3. imacman

    imacman
    Expand Collapse
    Guest

    Given a cost of $400/ton for pellets @80% efficiency, and oil at $3.50/gal at 80% efficiency, pellets would be approx $1.20 cheaper per Million BTU.

    If oil was higher, obviously the savings would be even greater.

    I figured this using the Pellet Fuel Institute calculator

    www.pelletheat.org/3/residential/compareFuel.cfm
     
  4. MCPO

    MCPO
    Expand Collapse
    Minister of Fire

    Joined:
    May 1, 2008
    Messages:
    2,272
    Likes Received:
    135
    Loc:
    western Ma , close to NY state border
    [quote author="
    "Even if the price of pellets doubles, energy experts say, it’s still more cost-effective than oil..."

    [/quote]

    I seriously doubt the above. However if you are willing to live with less heat output which translates to less area heated along with much less even temperatures throughout the house, you *could* save some money. But you would have to accept and live with the reality of space heating as in returning to pre 50`s times vs central heating system.
    It`s really not difficult but being that the past 3 generations have always been exposed to the luxury of abundant heat , this could be mighty uncomfortable for some.
     
    Collapse Signature Expand Signature
  5. slink

    slink
    Expand Collapse
    New Member

    Joined:
    Sep 21, 2008
    Messages:
    92
    Likes Received:
    0
    Loc:
    Western NY
    I use a cost calculator put out by PENN STATE. I don't have it here but if I remember it right pellets at $250 per ton equals oil at $4 per gal. The propane was about $1.20 a gallon to equal out. Don't quote me on those numbers I'll try to remember to bring it home tomarrow.
     
    Collapse Signature Expand Signature
  6. imacman

    imacman
    Expand Collapse
    Guest

    Actually, their calculator ends up the same as the PFI one. $4.00/Gal oil is 2x more expensive than $250/ton pellets
     
Thread Status:
Not open for further replies.

Share This Page

Entire Site copyright © 1995-2016 - email to webinfo@hearth.com
Hearth.com and HearthNet are property and trademarks of Hearth.com LLC Advertising Information