1. Welcome Hearth.com Guests and Visitors - Please enjoy our forums!
    Hearth.com GOLD Sponsors who help bring the site content to you:
    Hearthstone Soapstone and Cast-Iron stoves( Wood, Gas or Pellet Stoves and Inserts)
    Caluwe - Passion for Fire and Water ( Pellet and Wood Hydronic and Space Heating)

ProCom Radiant Vent-Free Liquid Propane Heater — 25,000 BTU, Model# ML250TPA

Post in 'It's a Gas!' started by chrisasst, Dec 18, 2009.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. chrisasst

    chrisasst Minister of Fire

    Joined:
    Aug 13, 2008
    Messages:
    1,178
    Loc:
    cortland ny
    Do any of you have one of these?

    [​IMG]



    I have never dealt with propane before. How much propane would this go through? What would I have to do to get this hooked up? Does a propane supplier do the pipe running or do I?

    Very novice here. Look for an alternative heat source to my pellet stove.

    Helpful Sponsor Ads!





  2. woodsman23

    woodsman23 Minister of Fire

    Joined:
    Aug 26, 2008
    Messages:
    1,352
    Loc:
    western southern tier of NYS
    I have one of them in my big shed and it works great. If you put it on high it can eat up some propane and in the house they create moisture (which may not be so bad this time of year). You can simply run some piping from it to a regular grill tank outside or hook right into a big tank. I used 1/2" black pipe then onto a 10 foot propane rubber hose to the tank. Simply hang it on the wall or use the legs and allow it to sit on the floor. It is real simple to hook up and operate. By the way it is -2 here right now.........
  3. DAKSY

    DAKSY Patriot Guard Rider Staff Member

    Joined:
    Dec 2, 2008
    Messages:
    5,121
    Loc:
    Averill Park, NY, on Burden Lake II...
    <>I have never dealt with propane before. How much propane would this go through?<>

    One gallon of LP has roughly 92K BTU. So if you burn this unit on high, 92KBTU/25KBTUHR = 3.68HR.

    <>What would I have to do to get this hooked up? <>

    Basically, you hafta run a gas line from the unit to the tank...

    <>Does a propane supplier do the pipe running or do I? <>

    Normally, the installer runs the gas line to a stub & the LP company
    runs the gas line from the tank to the stub.

    <>Very novice here. Look for an alternative heat source to my pellet stove.<>

    It may be a viable back-up, but why vent-free? Vented units are less efficient, but
    there are less issues to deal with...
    Moisture...smells..."acceptable" amounts of CO...
    Personally, I wouldn't install one in my home...
    Vent-free units have been banned in AT LEAST 5 states & Canada
  4. chrisasst

    chrisasst Minister of Fire

    Joined:
    Aug 13, 2008
    Messages:
    1,178
    Loc:
    cortland ny
    so if I ran this thing for lets say 8 hours on high.. It would use 29.44 gallons !!!!!!! that is a little over 3 days for 100 gallons... How much is propane? WOW
  5. DAKSY

    DAKSY Patriot Guard Rider Staff Member

    Joined:
    Dec 2, 2008
    Messages:
    5,121
    Loc:
    Averill Park, NY, on Burden Lake II...
    Uhhh, no....3.68 hours to burn ONE gallon of LP...
    8hrs/3.68hrs per gal = 2.17 gallons per 8 hours...
    That's roughly $5 - least round here...
  6. chrisasst

    chrisasst Minister of Fire

    Joined:
    Aug 13, 2008
    Messages:
    1,178
    Loc:
    cortland ny
    hmm, I called my propane company for prices..

    With a 3 year contract it is $2.53 / gallon

    or without contract it is $4.09 / gallon..

    Plus a $80 new tank set and $72 per year tank rental.

    So lets say the whole month was freezing cold, and I ran it for 8 hours

    8*30 = 240 hours
    240 / 2.17 = 110 gallons
    110 * 2.53 = $278 a month

    (did I figure this right)

    Wow that would be a lot and not affordable for me.. now this is the worst case scenario but,
    dang it..
  7. DAKSY

    DAKSY Patriot Guard Rider Staff Member

    Joined:
    Dec 2, 2008
    Messages:
    5,121
    Loc:
    Averill Park, NY, on Burden Lake II...
    No, no, no, no, no....
    2.17gal/day x 30days(mo) = 65.22gal
    65.22gal x $2.53/gal = $165/ mo
  8. Fsappo

    Fsappo Minister of Fire

    Joined:
    Apr 9, 2008
    Messages:
    3,590
    Loc:
    Central NY
    What do you pay for your pellets? Propane at $2.53 per gallon at 99.9% efficiency = $27.73 per million btus. Pellets at $250 per ton at 75% efficiency = $20.20 per million BTUs. Pellets would save you about 28% or $46 per month. So for $46 per month (more or less depending on the price of pellets) is it worth doing the extra work involved with a pellet stove?
  9. chrisasst

    chrisasst Minister of Fire

    Joined:
    Aug 13, 2008
    Messages:
    1,178
    Loc:
    cortland ny
    Around my area pellets are $250 - $280 / ton. which I use about a ton a month. Also at the time all I could afford is a cheap pellet stove, which was a huge mistake. I looked at the 40,000 btu propane fireplaces, which is about what my pellet stove is. But, again if I figured that right that would be $835 a month right. Running 24 hours a day.

    92/40=2.3
    24 / 2.3= 11 gallons

    30 * 11 = 330 gallons
    330 * $2.53 = $835 ( this seems high for some reason)

    ( sorry not good with numbers)

    So I either need a small propane heater for part of my house or a bigger pellet stove.
Thread Status:
Not open for further replies.

Share This Page