1. Welcome Hearth.com Guests and Visitors - Please enjoy our forums!
    Hearth.com GOLD Sponsors who help bring the site content to you:
    Hearthstone Soapstone and Cast-Iron stoves( Wood, Gas or Pellet Stoves and Inserts)
    Caluwe - Passion for Fire and Water ( Pellet and Wood Hydronic and Space Heating)

how much lp do you use?

Post in 'It's a Gas!' started by dtrumpet101, Jan 26, 2009.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. dtrumpet101

    dtrumpet101 New Member

    Joined:
    Jul 25, 2008
    Messages:
    2
    Loc:
    new england
    we installed a propane insert this summer when oil was through the roof. We used it as the primary heat source until a couple of weeks ago. Our prebuy price was $3.50/gal for 250 gals. We averaged between 3 and 4.5 gallons a day using just for heat and cooking. I am nearly out of the 250 gals prebuy so I called today to see what the new price is and they said based on my usage it would be 3.60 but would continue to honor the 3.50 price. I thought it would be cheaper given our usage but maybe we don't use much. I have no frame of reference, so...
    How much do you use and how much do you pay for it? and where are you from...we're in CT.
    Thanks.

    Helpful Sponsor Ads!





  2. spadafore

    spadafore New Member

    Joined:
    Sep 4, 2008
    Messages:
    128
    Loc:
    northwest ohio
    I bought 250 gallons of LP new years eve day. I own my own tank and was able to buy it for 1.75 a gallon. I have used 10 percent the last 26 days due to the fact that I try to use wood as much as possible. Man 3 something a gallon and I'd be broke and cold. I live in northwest Ohio.
  3. Wet1

    Wet1 Minister of Fire

    Joined:
    Apr 27, 2008
    Messages:
    2,528
    Loc:
    USA
    I've never priced it, but that sounds expensive given the price of fuel(s) right now. Did you get other quotes?
  4. vgrund

    vgrund Feeling the Heat

    Joined:
    Dec 8, 2005
    Messages:
    375
    Loc:
    Amherst, NH
    $2.47 per gallon, but I buy about 1800 gallons per year.
  5. newguyjoe

    newguyjoe Member

    Joined:
    Nov 7, 2008
    Messages:
    56
    Loc:
    Monroe,NY
    3.57/G.... went with pellets, saving a bundle.
  6. MaineMike100

    MaineMike100 Member

    Joined:
    Jul 25, 2008
    Messages:
    53
    Loc:
    So. Maine
    I own my own tank and had 85 gal. delivered on Jan. 15th for 2.01/gallon. That's the lowest I could find in So. Maine. I use 3-400 gallons per year for hot water, gas dryer, kitchen range, and a small amount for a space heater which is only used in very cold weather. I like the flexibility of owning the tank since I can "shop around" for the best price whenever I order. Of course now I wish I had purchased a larger tank to be able to take advantage of the seasonal lower prices.
  7. fueldude

    fueldude Member

    Joined:
    Jul 21, 2008
    Messages:
    32
    Loc:
    US
    We use about 350 gallons a month with furnace, gas log, range, and water heater. Old house with very little insulation.
  8. Fire Bug

    Fire Bug New Member

    Joined:
    Nov 23, 2005
    Messages:
    305
    Loc:
    Clarks Summit,Pa.
    $2.09 per gallon in Northeast Penna.

    John
  9. dbjc364

    dbjc364 New Member

    Joined:
    Nov 22, 2008
    Messages:
    40
    Loc:
    skowhegan,Me.
    Here in Central Maine we have a propane cook stove, and a small Quadra-Fire log propane in the dining room. Our guy comes every 2 weeks,and we havent used the log stove much-so we're averaging 10 gals. a month @$2.95 a gal. I use the log set when its too chilly sitting at the comp,we have the pellet stove on the other side of the house.I want the oil to last till April 1st if I can.then we'll no longer use oil,changing to a wood stove.
Thread Status:
Not open for further replies.

Share This Page