Propane Price

Post in 'It's a Gas!' started by Thomas Anderson, Nov 26, 2012.

  1. Thomas Anderson

    Thomas Anderson
    Expand Collapse
    Member

    Joined:
    Sep 3, 2012
    Messages:
    149
    Likes Received:
    24
    Loc:
    Central PA
    We had been discussing propane prices somewhere on here at some point a few months ago, and I mentioned that I paid somewhere around $2.50/gal in April and that I would post when I refilled again. I just paid $2/gal yesterday. It cost me around $150 to top up my tank. Apparently some people are paying way more than this? It's a wonder that these companies don't just drive the extra distance to get the much higher price, introducing more competition, which will bring the price down. I reckon there are some competition-limiting laws involved.

    According to the U.S. Energy Information Administration (EIA), the average residential propane price was $2.41 per gallon (wholesale $0.95 per gallon) for the week ending November 19, 2012. This compares to the average residential heating oil price of $3.98 per gallon (wholesale $3.21 per gallon). Propane remains much cheaper (even with a much higher margin for fuel companies) than heating oil. It's also much cheaper than gasoline or diesel for generators.
     
    Collapse Signature Expand Signature

    Helpful Sponsor Ads!





  2. DAKSY

    DAKSY
    Expand Collapse
    Patriot Guard Rider Moderator
    Staff Member

    Joined:
    Dec 2, 2008
    Messages:
    6,257
    Likes Received:
    1,124
    Loc:
    Averill Park, NY, on Burden Lake II...
    We're between $3.50 & $4.00 per gallon. Round these parts, it stays about the same as a gallon of 87 Octane gas or a gallon of #3 Heating Oil...
     
    Collapse Signature Expand Signature
  3. yooperdave

    yooperdave
    Expand Collapse
    Minister of Fire

    Joined:
    Oct 26, 2010
    Messages:
    1,127
    Likes Received:
    210
    Loc:
    Michigan's U.P.
    It's been a couple weeks since I saw the posted price of 1.18 per gallon, I think it was 2 weeks before Thanksgiving
     
    Collapse Signature Expand Signature
  4. FanMan

    FanMan
    Expand Collapse
    Feeling the Heat

    Joined:
    Mar 4, 2012
    Messages:
    319
    Likes Received:
    74
    Loc:
    CT stix & upstate NY
    I paid $2.39 last month. Around here the price varies according to how much you use... $2.39 is the "heating price", it's considerably more if you use it only in small amounts for cooking or such.
     
  5. JustWood

    JustWood
    Expand Collapse
    Minister of Fire

    Joined:
    Aug 14, 2007
    Messages:
    3,596
    Likes Received:
    503
    Loc:
    Arrow Bridge,NY
    Locked in at $1.69 in August. Haven't checked since.I'm sure it's higher now.
     
    Collapse Signature Expand Signature
  6. Thomas Anderson

    Thomas Anderson
    Expand Collapse
    Member

    Joined:
    Sep 3, 2012
    Messages:
    149
    Likes Received:
    24
    Loc:
    Central PA
    If suppliers in Bob's neck of the woods aren't paying some super-high tax rate or absurd compliance costs or something, they're making around 300% profit, minus other employee/truck/etc expenses. I wonder why nobody is arbitraging that.
     
    Collapse Signature Expand Signature
  7. 49er

    49er
    Expand Collapse
    Member

    Joined:
    Jan 10, 2011
    Messages:
    50
    Likes Received:
    2
    Loc:
    Los Gatos, CA
    We paid $3.93 last February and $3.03 in September and I thought that was a good deal.:confused:
     
  8. Deron

    Deron
    Expand Collapse
    Member

    Joined:
    Nov 3, 2009
    Messages:
    142
    Likes Received:
    1
    Loc:
    Northern Kentucky
    $1.89
     
    Collapse Signature Expand Signature
  9. nate379

    nate379
    Expand Collapse
    Guest

    Propane is only about 95000 btus per gal. Fuel oil around 130000, gasoline 115000
     
    Thomas Anderson likes this.
  10. ROVERT

    ROVERT
    Expand Collapse
    Member

    Joined:
    Aug 7, 2012
    Messages:
    120
    Likes Received:
    61
    Yeah, I really don't understand how propane prices can be that high. I haven't looked at the numbers, but I imagine that resistance electric heat is cheaper than propane once propane gets up around $3. It makes heating oil seem like an outright bargain.
     
  11. eclecticcottage

    eclecticcottage
    Expand Collapse
    Minister of Fire

    Joined:
    Dec 7, 2011
    Messages:
    1,789
    Likes Received:
    342
    Loc:
    WNY
    I think we paid between 2.50 and 2.80 a gallon to fill our 100 pounders a few weeks back. Haven't looked recently...
     
    Collapse Signature Expand Signature
  12. Thomas Anderson

    Thomas Anderson
    Expand Collapse
    Member

    Joined:
    Sep 3, 2012
    Messages:
    149
    Likes Received:
    24
    Loc:
    Central PA
    Yeah, it's important to consider the price per BTU. In my neck of the woods, propane wins hands down (unless you've got natural gas, which is around 1.8 cents / MBTU).

    $2 / 95 MBTU = 2.1 cents / MBTU propane.
    $3.5 / 115 MBTU = 3.0 cents / MBTU gasoline.
    $4 / 130 MBTU = 3.1 cents / MBTU diesel/fuel oil.

    If you're paying $3 for propane, it's roughly on par with fuel oil at $4. At least on a per BTU basis as used in a furnace or water heater. Propane may be considered more valuable still because it's more flexible -- e.g. it can also power a cook stove, fireplace, or clothes dryer. Even a refrigerator. It also can't spill. And it runs generators more cleanly and reliably. So it's probably worth it to be paying somewhat more for propane if you utilize anything other than a furnace or water heater. Thankfully, in most places, propane is both better AND cheaper as well!

    Also, at 0.29 kWh / MBTU, the average residential delivered price per kWh of 13 cents gives 3.8 cents / MBTU for grid electric, but maybe as low as 2.6 cents / MBTU if you live in one of the few places that costs as little as 9 cents / kWh. However, electric heat is nearly 100% efficient, so may be significantly cheaper than an old oil or gas furnace. And even better than 100% efficient if you have a heat pump. That is, if you should happen to be on the grid, which my home is not. And solar photovoltaic electricity is too valuable to be wasted on heating (although when my wind turbine is going strong, I sometimes run a small space heater).

    The cheapest cost per BTU remains solar thermal (virtually free after any up-front equipment cost, which is cheap) or passive solar (totally free with the right home design), but is not consistently available on demand. But with solar as my primary and propane as my secondary/backup (plus my wood stove), my costs are pretty well contained.

    At my wife's business this year, we are using quartz infrared electric heaters and keeping the oil thermostat set way low. So far, this has already paid for the two $99 units (occasional sales price at http://www.northerntool.com) through oil savings. Everyone is very comfortable with the heat they produce.
     
    Collapse Signature Expand Signature
  13. Battenkiller

    Battenkiller
    Expand Collapse
    Minister of Fire

    Joined:
    Nov 26, 2009
    Messages:
    3,740
    Likes Received:
    17
    Loc:
    Just Outside the Blue Line
    In my area there are a couple co-ops that you can get real good prices from if you own your own tank. They use a formula that is based on usage and a few other things to determine the price, but if you use enough, the cost is well under $2/gallon. At that price, I'd burn propane over pellets. Problem is the inefficient oil system I inherited when we got this place.

    I just use propane for cooking, so I wait until it is almost empty, put the tank in the truck, and take it to the local filling station. Otherwise, it costs over $4/gallon delivered.
     
    Collapse Signature Expand Signature
  14. lukem

    lukem
    Expand Collapse
    Minister of Fire

    Joined:
    Jan 12, 2010
    Messages:
    3,687
    Likes Received:
    1,518
    Loc:
    Indiana
    $1.59 last week.
     
    Collapse Signature Expand Signature
  15. schlot

    schlot
    Expand Collapse
    Minister of Fire

    Joined:
    Nov 21, 2011
    Messages:
    771
    Likes Received:
    490
    Loc:
    Iowa
    Related to some cost comparison, here is something I found. With corn prices pushing $8, and higher propane prices his final conclusions aren't too valid, but it's an interesting read.

    http://www.increa.com/homeheat/index.htm
     
    Collapse Signature Expand Signature
  16. velvetfoot

    velvetfoot
    Expand Collapse
    Minister of Fire

    Joined:
    Dec 5, 2005
    Messages:
    8,656
    Likes Received:
    605
    Loc:
    Sand Lake, NY
    Are you sure about that? NYSERDA has $2.87/gal for propane in Capital District and $4.06/gal for heating fuel. This still make propane more expensive than oil on a mbtu basis: 29.27 for oil vs 31.46 for propane. Maybe cheaper than oil when factoring in efficiencies and maintenance.
     
    Collapse Signature Expand Signature
  17. DAKSY

    DAKSY
    Expand Collapse
    Patriot Guard Rider Moderator
    Staff Member

    Joined:
    Dec 2, 2008
    Messages:
    6,257
    Likes Received:
    1,124
    Loc:
    Averill Park, NY, on Burden Lake II...
    I could be off by a little. To be honest, since we started burning pellets full time I don't even look at the oil (DHW downstairs) & LP (DHW Upstairs & the two Hng units) delivery slips too often. I'm thinkin we should be about due for an LP fill & I think Main Care made a drop yesterday, but didn't leave a slip because their driver trashed our mailbox. If there's a slip there today, I'll call them when I get home, because this is the 2nd time they've hit the damn thing. First time a couple of deck screws took care of the damage. THIS time I had to dig a freekin hole...
     
    Collapse Signature Expand Signature
  18. velvetfoot

    velvetfoot
    Expand Collapse
    Minister of Fire

    Joined:
    Dec 5, 2005
    Messages:
    8,656
    Likes Received:
    605
    Loc:
    Sand Lake, NY
    I've never really lived on a travelled road before, and as little traffic as there is on my road, my mailbox got whacked a couple times. I think the snow plow hit it once. One time somebody tried to blow it up with a firecracker, but it didn't do much damage. The post is leaning, so if it doesn't get wiped out this winter, I'll have to renew or replace it next year.

    Sorry for the hijack. This is a good reminder, since I haven't looked at my lp tank (for cooking) for quite a while. Main comes by when I call them now since I put in the driveway gate-just as well, caused we paved it a few years ago and who needs big trucks turning around (I dread the big septic truck.)
     
    Collapse Signature Expand Signature
  19. yooperdave

    yooperdave
    Expand Collapse
    Minister of Fire

    Joined:
    Oct 26, 2010
    Messages:
    1,127
    Likes Received:
    210
    Loc:
    Michigan's U.P.
    I just rode pst the one supplier (I had mentioned earlier in this tread) and the price per gallon of LP today is $1.13!!! Makes you think a bit more about heading out to the woodpile now, doesn't it??
     
    Collapse Signature Expand Signature
  20. velvetfoot

    velvetfoot
    Expand Collapse
    Minister of Fire

    Joined:
    Dec 5, 2005
    Messages:
    8,656
    Likes Received:
    605
    Loc:
    Sand Lake, NY
    I don't get it. Our state energy office says that propane price tracks oil. Maybe in NY anyway. :)
     
    Collapse Signature Expand Signature
  21. DAKSY

    DAKSY
    Expand Collapse
    Patriot Guard Rider Moderator
    Staff Member

    Joined:
    Dec 2, 2008
    Messages:
    6,257
    Likes Received:
    1,124
    Loc:
    Averill Park, NY, on Burden Lake II...
    I will DEFINITELY find out this weekend. I went out to check my gages & they're BOTH at less than 10%...So I called to let them know...We're on a budget plan & don't use the LP a lot. I guess maybe they weren't the bad guys who trashed our mailbox yesterday...But then again, the mailbox was smashed TOWARDS the house & that means somebody got it on the way in. Maybe they trashed it & bailed so I wouldn't know it was them...
     
    Collapse Signature Expand Signature
  22. Stegman

    Stegman
    Expand Collapse
    Feeling the Heat

    Joined:
    Jan 4, 2011
    Messages:
    317
    Likes Received:
    122
    Loc:
    Sterling, MA
    After buying my own 120 gallon tank this summer, I paid $2.50 a gallon to fill it - more than $1 less per gallon than I had been paying previously when I leased a tank. That's the dirty little secret of the propane companies - lease a tank, get locked into high prices because they've got you by the nads. I learned that lesson from others on here. Otherwise I would have had no idea. Thanks gang!
     
    Collapse Signature Expand Signature
  23. DAKSY

    DAKSY
    Expand Collapse
    Patriot Guard Rider Moderator
    Staff Member

    Joined:
    Dec 2, 2008
    Messages:
    6,257
    Likes Received:
    1,124
    Loc:
    Averill Park, NY, on Burden Lake II...
    Finally. Got an email telling us that we had a drop last Saturday. Price: $2.429/gal...
    Cheaper than I thought...My bad...
     
    Collapse Signature Expand Signature
  24. Retired Guy

    Retired Guy
    Expand Collapse
    Feeling the Heat

    Joined:
    Oct 27, 2011
    Messages:
    498
    Likes Received:
    132
    Loc:
    Cape Vincent, NY
    Had a delivery in early November, 15.5 gallons cost $72.95 including taxes and delivery. I removed an operating propane water heater and replaced it with electric because of the cost.
     
  25. DAKSY

    DAKSY
    Expand Collapse
    Patriot Guard Rider Moderator
    Staff Member

    Joined:
    Dec 2, 2008
    Messages:
    6,257
    Likes Received:
    1,124
    Loc:
    Averill Park, NY, on Burden Lake II...
    I have one hot water tank that runs on electric & one on LP. The LP company doesn't know about the HW, so I get charged the price for heating. If I was only using it for hot water or cooking, the price would be higher. The problem with the electric is the freekin bacteria that seem to propagate in the tank once the H2O heats up. Everybody in my neighborhood has this issue from the well water. Once every two months, I have to shut it down, drain about a quart out of it & dump a pint of Hydrogen Peroxide into it. Kills the bacteria & we're good for another 2 months...Thinking about switching to an electric tankless (On-Demand) HW for that unit...
     
    Collapse Signature Expand Signature

Share This Page

Entire Site copyright © 1995-2016 - email to webinfo@hearth.com
Hearth.com and HearthNet are property and trademarks of Hearth.com LLC Advertising Information